Szukaj na tym blogu

15 lutego 2013

Kompendium psich przykazań. Po pierwsze: bez nerwów.

Wciąż nie możemy wyjść ze zdziwienia, że zwierzę, które żyje w tak bliskiej i szczególnej relacji z człowiekiem od tysięcy lat, pozostaje dla niego zagadką. Gdybyśmy wrzucali do skarbonki złotówkę za każdym razem, gdy spotykamy się ze złym, nieadekwatnym, nieodpowiedzialnym zachowaniem właściciela wobec psa, zgromadzilibyśmy niezły majątek. Gdy tak o tym rozmawiamy, nachodzą nas smutne myśli o niskim stanie wiedzy opiekunów czworonogów , który przyczynia się do pogorszenia dobrostanu psów. Po chwili jednak, dzięki skłonności do pozytywnego myślenia współgrającej z chęcią do porywania się z motyką na słońce, zakasujemy rękawy i bierzemy się do roboty, która (mamy nadzieję) podsyci kaganek oświaty. 
Gotowi? No to piona!

 

Wiedza o tym jak harmonijnie żyć z psem w jednym środowisku jest ogromna, a im bardziej ją poszerzamy, tym dalej przed nami jej horyzont majaczy. Nie mamy ambicji, aby każda osoba w Polsce posiadła szeroką wiedzę kynologiczną (byłoby to nieodpowiedzialne, bo nasza praca stałaby się niepotrzebna), dlatego pomyśleliśmy, że warto spisać kilka prostych, uniwersalnych zasad, których przestrzeganie nie jest specjalnie trudne, a które zapewnią komfort i bezpieczeństwo nam oraz psom w trakcie wspólnych kontaktów. Inspiracją do ich stworzenia była książka Kendel Shepherd „Psie przykazania”, do zapoznania z którą zachęcamy. Dziś przykazanie pierwsze. Kolejne przykazania będą się pojawiały systematycznie w każdy piątek na naszym blogu oraz na Facebooku.

Po pierwsze: bez nerwów.

Źródło: http://www.keepcalmstudio.com
 Często widzimy jak ludzie nerwowo i agresywnie reagują na zachowanie swojego psa. Złość ma swoje źródło w bezsilności, która bierze się z niewiedzy i zapewne z wygórowanych wymagań. Jej skutkiem będzie spadek zaufania i pogorszenie relacji, które mogą doprowadzić nawet do agresywnego zachowania psa. Jakkolwiek trudno czasami się opanować, nie dajmy się ponieść emocjom. Pies ufa przewodnikowi, który jest spokojny, opanowany i w jasny sposób komunikuje swoje oczekiwania. Złość i nerwy nie sprawią, że pies nabierze do Ciebie szacunku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz