Szukaj na tym blogu

18 lutego 2013

Psie przedszkole - na co zwracać uwagę?


Nie ulega wątpliwości, ze dobrze zorganizowane psie przedszkola odgrywają bardzo istotną rolę w kształtowaniu szczeniaka. Umożliwiają mu szczenięciu prawidłowe kontakty z właścicielem, swoimi czworonożnymi pobratymcami i pełnym pułapek światem ludzi, w którym przyjdzie im żyć. Wybór odpowiedniej szkoły dla psów oferującej zajęcia dla szczeniąt nie jest jednak prosty, za to niezwykle istotny, gdyż może zaważyć o jakości późniejszego życia zarówno psa jak i jego właściciela. W takim razie czym kierować się przy wyborze psiego przedszkola? Już podpowiadamy :)

Źródło: http://fredhatman.co.za
Decydując o wyborze psiego przedszkola należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, tak aby trafić na rzetelnie i profesjonalnie prowadzone zajęcia. Pozwoli nam to uniknąć przykrych rozczarowań w przyszłości.  
Po pierwsze, zapoznajmy się z programem nauki, żeby wiedzieć jakie umiejętności zdobędzie szczenię oraz właściciel po takich zajęciach. Według Wyszczekanych opiekun po skończonym kursie psiego przedszkola powinien m.in. rozumieć potrzeby i zachowania szczeniaka, a także potrafić zbudować prawidłową relację z psem. Natomiast szczeniak powinien poznać zasady panujące w ludzkim świecie m.in. załatwianie potrzeb fizjologicznych na dworze, nie skakanie na opiekunów i gości, nie gryzienie; podstawy psiego savoir vivre oraz wykonywać niektóre ćwiczenia z zakresu podstawowego posłuszeństwa, m.in. koncentracja na właścicielu, przychodzenie na wołanie, chodzenie na luźnej smyczy.

Po drugie, dowiedzmy się w jakim wieku przyjmowane są na zajęcia szczenięta i jaka jest ich ilość w grupie. Piątka maluchów w grupie to maksimum, aby instruktor był w stanie sumiennie wykonać swoją pracę (w końcu to tylko człowiek i podzielność uwagi ma ograniczoną). Oprócz tego,  bardzo ważne jest by psiaki nie różniły się znacząco od siebie wiekiem, a co za tym idzie dojrzałością psychiczną i seksualną. Grupa w której różnica wieku między szczeniakami wynosi np. 4 miesiące powinna dać nam do myślenia, że coś jest nie tak.

Po trzecie, istotną kwestią są metody pracy, wiedza oraz kwalifikacje instruktora. Jego otwartość, zaangażowanie, chęć pomocy oraz umiejętność przekazywania wiedzy w przystępny sposób są na wagę złota. Nie ma nic gorszego niż instruktor, który nie ma czasu, ani chęci, ani dostatecznej wiedzy, by pomóc przy rozwiązaniu problemu opiekuna szczenięcia.

Po czwarte, wartym podkreślenia aspektem jest bezpieczeństwo miejsca, w którym odbywają się zajęcia. Warto sprawdzić czy pomieszczenie jest odpowiednio przystosowane, czy nic nie zagraża zdrowiu szczeniąt. Czy plac bądź też sala utrzymywana jest w czystości tzn. czy wstęp tam mają psy odrobaczone, zaszczepione i ogólnie zdrowe. Czy psiaki załatwiają potrzeby fizjologiczne poza miejscem szkoleniowym i czy ewentualne wpadki sprzątane są na bieżąco.

Poprzez uczestnictwo w dobrze zorganizowanym kursie przygotowanym dla szczeniąt, właściciele zapewniają swoim podopiecznym optymalny rozwój i przyczyniają się do wyrośnięcia szczeniaka na posłusznego i radosnego towarzysza rodziny. Wychowanie szczeniaka to obowiązek właściciela i wymgaga od niego czasu i poświęcenia. Psie przedszkole ma mu w tym pomóc. dając wiedzę oraz narzędzia. To, ile pracy i czasu włożymy w socjalizację szczeniaka, zaprocentuje w przyszłości! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz